Z malého údolí

Chodský pes

Charakteristika

Chodský pes je středně velký pes ovčáckého typu s obdélníkovým rámcem těla. Má dlouhou srst s bohatou podsadou, která ho činí otužilým a odolným vůči povětrnostním vlivům. Vyniká harmonickou stavbou těla. Všechny tělesné partie jsou sladěny tak, že jako celek působí kompaktně a ladně.

Charakteristické pro plemeno je postavení a nesení krátkých uší, elegantní linie dlouhé šíje a krku a dále bohatost dlouhé srsti. Jeho pohyb je lehký a volný. Vyznačuje se temperamentní povahou bez známek nervozity. Je přítulný ke členům rodiny,zejména k dětem. Vůči cizím osobám je zdrženlivý, avšak při ohrožení svých blízkých nebo jejich majetku umí být ostrý a útočný.

Je výborným hlídacím, ochranným a doprovodným psem, který je schopen náročného výcviku. Je obdařen vynikajícím nosem, čichové práce zvládá s lehkostí a temperamentem. Díky ideální střední velikosti a dobré ovladatelnosti lze chodského psa využít ve slepeckém výcviku. Navíc pro výborné čichové schopnosti může být s úspěchem nasazen při záchranářských akcích a při vyhledávání osob v lavinách. Projevuje též vlohy pro střežení stád a práci v zápřahu.

Bony z Horské samoty
Bony z Horské samoty

Assgar Draugluin
Assgar Draugluin

Chování a charakter

Temperamentní pes rychlých, ne však překotných reakcí. Lehce učenlivý, pozorný, dobře ovladatelný, poddajný. Je skromný, nenáročný a houževnatý. Jeho přítulnost k malým dětem je obdivuhodná a činí z něho příjemného společníka rodiny. Je nebojácný, pevných nervů a mimořádně ostražitý. Má výborné čichové schopnosti.

Důležité proporce těla

Ideální parametry dvouletého jedince:
Index formátu:       délka trupu tvoří 110% výšky v kohoutku
Index výšky:            hloubka hrudníku tvoří 49% výšky v kohoutku
Index typu hlavy:   délka nosní partie tvoří 46% délky hlavyzdroj: Stanovy a řády klubu přátel chodského psa
Více na stránkách klubu přátel chodského psa - www.kpchp.orgCopyright 2021, www.zmalehoudoli.cz, všechna práva vyhrazena